Od pondelka do piatku, sprav si svoju záhradku.

Autor: Libor Poruban | 5.4.2011 o 22:17 | Karma článku: 4,38 | Prečítané:  985x

Konečne prišla tak dlho očakávaná jar. Začínajú jarné práce na záhrade. Aspoň v krátkosti sa podelím so svojimi skúsenosťami a prácami na záhrade, ktoré sú pre mňa relax a  zároveň telocvik, ktorý prečisťuje hlavu.  Vrele odporúčam každému.

Ovocná záhrada

V mesiaci marec dokončujem rez ovocných  stromkov. Keď chcem podporiť rast stromkov ,vykonávam  hlboké rez. Pokiaľ chcem spomaliť rast stromkov, využívam  plytký rez.

To je skrátenie výhonkov o jednu tretinu. V záhrade mám veľa malých stromkov, tak sa snažím upraviť korunky mladých stromčekov. Stromky prekopem a dávam  im výživu. Nešetrím kompostom! Pozor nie maštaľným hnojom , tie by mohli stromky spáliť.

Ošetrím kôru a aplikujem predjarný postrek, ktorý zbaví prezimujúcich škodcov. Po dvoch týždňoch ho zopakujem. Aplikujem postrek, keď je aspoň 15C. Čím teplejšie,tým lepšie. Začiatkom apríla na  nanesiem na očistenú kôru  prípravok proti hmyzu a mravcom.

Na jar vždy kupujem stromky a kríky. Len slovenské odrody. Kupujem len u osvedčených predajcov. Žiadne obchodné reťazce.

Pri kúpe si všímam hlavne identifikačný štítok, ktorý je pripnutý na stromku. Pokiaľ sa vám odroda neujme, spolu so stromkom ho vrátim predajcovi, ktorý mi vráti peniaze.

Pri výsadbe je dôležité:

- dodržať hĺbku výsadby

- koreňový kŕčik má byť 5-8 cm nad úrovňou pôdy

- dbať na dostatočne velkú a hlbokú jamu

- správne rozmiestniť korene vo vykopanej jame

- skrátiť korene,výdatne zaliať

- priviazať  kolík o strom  do tvaru osmičky

Na záhrade mám ešte vinič, teraz treba opraviť vedenie a napnúť drôty.Odstránim odrodené dvojročné maliny spolu so suchými a poškodenými výhonkami.

Okrasná záhrada

Vertikutačnými hrablami vyhrabem trávnik od trávnej plsti. Využívam hrable na koliečkach. Kto má väčšie plochy trávnika, pre toho  odporúčam vertikutátor.

Prevzdušnenie trávnika vykonávam trikrát do roka. Po zvertikutovaní trávnika ho  prihnojím liadkom. Už to mám v ruke a dôraz kladiem na rovnomerné rozhodenie hnojiva po celej ploche.

Ak nechcete mať po trávniku flaky, radšej si kúpte malý sejací vozík. Hnojím zásadne ráno. Ak by som hnojil pri vysokých teplotách, mohol by som spáliť trávnik.

Zo záhonov  odtránim čečinu, choré poškodené a vyhynuté rastliny. Pritlačím mrazom uvolnené rastliny a upevním kamene na skalke.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

NDS priklepla Doprastavu zákazku bez súťaže, vraj aby diaľnica neskončila v poli

Súčasťou združenia sú aj Strabag, Váhostav a Metrostav.

KOMENTÁRE

Zničia raz naše deti svet?

Do 20 rokov má zmiznúť takmer polovica pracovných miest.

PLUS

Zamrzla a nebilo jej srdce. Potom vstala z mŕtvych

Žena bola hodiny mŕtva, zmrzla na kosť a zažila zmŕtvychvstanie.


Už ste čítali?