Ako správne strihať ovocné stromy a kríky.

Autor: Libor Poruban | 17.2.2011 o 21:25 | Karma článku: 10,51 | Prečítané:  46947x

Ovocné stromy a kríky rastú a rodia aj bez rezu. Každý záhradkár sa však chce podielať na ich veľkosti a tvare. Správnym rezom ovocných stromkov, môžem okrem toho riadiť  a podporovať pravidelnú rodivosť, veľkosť plodov a zdravotný stav drevín. Veľká rozmanitosť ovocných druhov a tvarov drevín nám vnucuje predstavu, že rez ovocných stromov je niečo zložité, ale nie je tomu celkom tak.

Našťastie všetky dreviny podliehajú rovnakým zákonitostiam rezu. Takže netreba sa báť. Rez rôznych ovocných druhov je preto zložený z rovnakých alebo podobných základných krokov.

Skôr ako idem rezať pozorne si všimnem, ako ovocné dreviny rastú. Za každým listom sa vyvíja nový púčik, ktorý zabezpečuje vznik výhonu v nasledujúcom roku. Púčik, ktorý je na výhone najvyžšie uprednostňujem pred všetkými ostatnými.

Držím sa zásady, čím viac budem rezať, tým bude drevina viacej rásť, čím menej budem rezať, tým bude rast slabší. Ako som spomínal najvrchnejší púčik daného výhonu má prednosť pred všetkými ostatnými. Vypučí ako prvý a vytvorí silný predlžovací výhon. Ak je konár vo vodorovnej polohe po celej dlžke vypučia rovnomerné výhony smerujúce hore.

Čím je konárik slabší, tým slabšie sú výhony. Ak nechám konár bez rezu, z vrcholového púčika vypučí silný letorast v predlžení konára. Bočné výhonky smerujúce nadol, predstavujú pre veľa ovocných druhov rodivý obrast.

Niektoré ovocné druhy vytvárajú kvety a plody priamo na silných dlhých výhonoch.Väčšina však rodí na krátkych slabších výhonkoch. Jabloň a hruška rodia na kratších výhonkoch, ktoré vyrastajú z jednoročných dlhých výhonoch. Hovoríme im aj rodivé drevo. Jablone a hrušky strihám koncom februára, začiatkom marca.

Broskyňa, višňa rodia na jednoročnom nerozkonárenom výhonku.To sú výhonky, ktoré vyrástli počas minulého leta. Na jar rozkvitnú a neskôr budú mať chutné plody. Červené ríbezle a egreš rodia na jednoročných dlhých výhonoch. Najlepšie rodivé drevo predstavuje kratšie bočné konáre.

Kôstkoviny strihám po zbere.

Na rez používam ostré nástroje, aby som docielil čistú a hladkú reznú ranu. Rozhodne nestrihám s tupými nástrojmi. Som toho názoru, že dobré náradie uľahčuje prácu a prináša menej rozčulovania. Keď dostihám, vždy nožnice dezinfikujem octom a dosucha vyutieram.

Využívam som rôzne druhy nožníc, ale najviac sa mi osvedčili nožnice od Gardeny. Dávam prednosť nožniciam  s dvoma naostrenými čelusťami, lebo zanechávajú menej potlačení. Farbu si vyberám červenú, aby boli dobré viditeľné, keď ich odložím na strome. Nožnice na konáre s lankom nepoužívam, lebo rez vo výškach nebýva celkom presný.

Vo všeobecnosti rozlišujem rez po výsadbe, udržiavací a zmladovací rez. Výchovným rezom tvarujem korunu do konečnej veľkosti. Udržiavacím rezom  držím v rovnováhe rast výhonkov a tvorbu plodov. Držím sa zásady, že mám rezať len toľko, koľko je potrebné. Ak režem ovocnú drevinu pravidelne odpadáva zmladzovanie.

Ak drevinu celé roky nestrihám, obmedzujem jej rast a drevina starne. Rast letorastov povzbudím hlbším rezom. Rozhodujúce práce napríklad zmladzovanie robím vo ferbuári. Vyberám si dni, keď nemrzne, lebo drevo pôsobením mrazu premŕza a za miestom rezu sa vylomí.

Hojenie rán odčerpá stromu veľa sily. Rezné rany hneď po reze vyčistím a zatrieme prostriedkom na hojenie rán. Pri väčších ranách potieram vonkajší okraj rany, čím ochránim otvorený okraj pred vysychaním. Vnútornú plochu dreva nechám neošetrenú.

Niekedy mi na stromoch vyrastie veľmi veľa dlhých konárov.Hovoríme im,že strom je plný vlkov.V žiadnom prípade neodstránim všetky vlky, pretože môžu priniesť nasledujúce roky plody. Počet vlkov budem znižovať niekoľko rokov presvetľovaním, až zostane malý počet hlavných konárov.

Najčastejšie chyby pri strihaní stromkov som robil, keď som na korune stromov nechal priveľa konárov. Na mnohých výhonkoch sa urodí veľa plodov. Listy musia tieto plody uživiť. Plody dostávajú málo živín , sú drobné, málo aromatické a dozrievajú dlho a nerovnomerne.

Zatiaľ čo chyby spôsobené rezom na bobuľovinách môžeme napraviť za jeden až dva roky, chyby pri prerezávaní ovocných stromov majú dlhší časový dopad a v zrelom veku sa už nedajú napraviť.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?