Dám robotu každému nezamestnanému.

Autor: Libor Poruban | 27.3.2011 o 14:25 | (upravené 28.3.2011 o 8:47) Karma článku: 10,06 | Prečítané:  2260x

Štatistiky nezamestnanosti patria stále k tomu najhoršiemu čítaniu. Na lepšie časy si zrejme budeme musieť ešte počkať. Evidovaná nezamestnanosť na Slovensku je okolo 13%, to je zhruba 350 000 ľudí bez práce. Z členských štátov EÚ sme na chvoste tabuľky. Ale prečo je tomu tak?

Nebolo to tak dávno, keď v našom okrese Ilava bola nezamestnanosť 2%. Na tie čísla už, samozrejme, môžeme zabudnúť.

Nastúpil  Fico a jeho družina a s ním aj hospodárska kríza a čísla sa zmenili. Ešte znepokojujúce sú údaje o mladých ľudoch,  kde vo vekovej kategorií do 25 rokov dosahuje nezamestnanosť  skoro 35%.

Nárast je prudší než kedykoľvek predtým . Dôležité sú súvislosti s populačným vývojom a najnovšie samozrejme s dôsledkami hospodárskej krízy.

Firmy už nemajú takú motiváciu vytvoriť, čo  i len jedno pracovné miesto navyše. A ak ho vytvoria tak, dajú prednosť skúsenému pracovníkovi.

V štátnej správe podľa známosti a politického trička. A potom také sú aj ich rozhodnutia.

A tak mladí absolventi začínajú hlavne vo  firmách na výrobu káblových zväzkov alebo skladoch. A možno v krátkej dobe už ani tam nie.

V súčastnej dobe väčšina firiem v rámci úsporných opatrení čoraz viac premýšla o presunutí výroby do Srbska, Rumunska či Bulharska, kde je lacnejšia pracovná sila.

Ale sú skutočne robotníci zo zahraničia lacnejší?

V logistických centrách na Slovensku čoraz viac počujeme, ako robia poliaci, rumuni či bulhari a našich ľudí  prepúšťajú. Kde potom majú  robiť mladí ľudia?

Zaevidujú sa na úrade práce a  postupne, ale iste strácajú pracovné návyky.

Časť zapíja svoju nezamestnanosť v baroch, poprípade skúša šťastie pri výherných automatoch. Ďalší sa snažia najsť si príležitostnú prácu  bez zmluvy, poistenia a odvodov.

Pred časom som debatoval s vysokoškolským učiteľom ekonómie, ktorý mi odpovedal na otázku ako zamestnať mladých ludí. Povedal mi: Mladí vysokoškolský človek pracovné príležitosti nezháňa, ale ich vytvára.

Zaujímavý názor mal jeden starý deduško, ktorého som stretol minulú sobotu na poli.

Mával čakanom a neveriacky krútil hlavou:,, Toto všetko bolo obrobené za našich čias ,aj tieto lesy boli vyčistené od haluzí.Teraz to tu všetko leží, len tak úhorom." A vzápätí dodal:

,,Dám robotu každému nezamestnanému, ale nemám čím zaplatiť." Sklopil oči, smutne potriasol hlavou a odišiel.


 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?