Známosti,rodinkárstvo a to ostatné. Poznáte?

Autor: Libor Poruban | 1.5.2011 o 17:10 | Karma článku: 9,75 | Prečítané:  1806x

Už som spomínal v minulých článkoch na mojich blogoch,že väčšina občanov čoraz častejšie poukazuje  na známosti, rodinkárstvo a korupciu v našej spoločnosti. Z každej strany sa na nás valia kauzy z hospodárskeho prostredia, kde spoločnosť získa zákazku , lebo niekdo pozná niekoho,má tak svojho známeho človeka ,kamaráta alebo sa nechá podplatiť.

Hovorí sa tomu korupcia, a vtedy ekonomika, hospodárnosť, trhové princípy ,morálne, etické princípy a kresťanské hodnoty musia ísť bokom. Je to akosi všade okolo nás. Veľa občanov má s tým bohaté skúsenosti. Som toho názoru, že treba o tom hovoriť.

O praktikách starostov, úradníkov, zamestnávateľov vie každý svoje. Ale dá sa tomu zabrániť? Kamaráti a známosti vládnu všade. Bez známostí to dnes nejde. Je to realita.

Môžme menovať. Keď máte známeho policajta, nedostanente pokutu alebo si vybavíte vodičák, keď primátora, máte dobré zákazky a rozhodnutia mesta sú na vašej strane, keď známeho na personálnom oddelení, váš syn alebo dcéra má dobrú robotu. A môžem menovať do nekonečna dokola.

Ako čertsvý absolvent VŠ  som si dal deväťdesiatdva žiadostí do zamestnania, nik sa  neozval, iba poisťováci.Tí nabehli hneď na druhý deň.

Po roku idem na konkurzy, kde už mali vopred vybraných uchádzačov. Kto nemá známosti, má smolu. A tak sme svedkami, že všade sú rodinní príslušníci a ich známy známych.

Keď máte dopravnú firmu musíte zamestnať deti policajta, keď sklad musíte zamestnať deti veterinára,  úradníkov.

Keď kaderníctvo, tak musíte strihať zadarmo rodinu hygienikov atď.Neveríte?

A čo personálne agentúry? Konkurencia na trhu práce je veľká, a tak i dostatok ľudí, kto by mohol zastávať takýto post. Ak personalista pozná zo svojho okolia rodinu alebo známych, tak im túto prácu ponúkne.

Niektorí personalisti zneužívajú svoje postavenie a pýtajú od vás všimné z prvej výplaty. Pokiaľ  nedáte, vaša pracovná zmluva na dobu určitú vám nebumí byť  predĺžená.

Samozrejme, nesmieme zabudnúť na rodinu primátora, úradníkov, ktorí rozhodli , že firma môže v regióne podnikať a tak treba aj ich rodiny.

Takže teplé fleky  sú už obsadené, darmo máte vzdelanie alebo prax. A potom začneme inzerovať v novinách o voľných pracovných miestach.

Keď ste na úrade, treba zamestnať v prvom rade deti politických sponzorov.Čo na tom ,že nemajú vzdelanie nevadí . Poznáte? Pokiaľ sa jedná o dobre platenú uradnícku robotu , po ich odchode do dôchodku nastúpia na ich miesto  rodinní prislušníci a všetko sa opakuje opäť  dokola.

Skúste sa sťažovať- nepomôže,zbytočné. Ako hovorí priateľ Pišta:,, Musíte byť v dnešnej dobe šikovní a zo svojho vrecka vyťahuje moje hodinky." Ale je to škutočne šikovnosť?

Ale nebuďme pesimisti. Určite sa to zmení. Nemecko a Rakúsko otvárajú pracovné trhy. A tak pokiaľ ešte nejakých mladých, šikovným máme a dostali vzdelanie  z našich daní, budú vytvárať HDP inde, nie na  slovensku.

A prečo to všetko píšem?

Je mi  ľúto hlavne mladých ľudí a ich rodičov, ktorí museli tažko pracovať a uskromňovať sa ,aby ich deti skončili  vysoké školy.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?