Som Slovák, a preto kupujem slovenské výrobky.

Autor: Libor Poruban | 26.7.2011 o 21:58 | Karma článku: 8,99 | Prečítané:  1442x

Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory, potravinová bezpečnosť Slovenska dosahuje iba 47%, čím ho v tomto ukazovateli predbehli aj krajiny ako je Malta. Podiel vyrobených potravín na vnútornom trhu dosiahol v roku 2010 iba 32.4%. Trend podielu v SR vyrábaných potravín klesá ,teda v obchodnej sieti sa čoraz výraznejšie presadzuje tovar z dovozu.

Tým sa domáci trh čoraz viac stáva odbytom pre nekvalitný zahraničný tovar. Uprednostňujeme  lacný   akciový tovar zo zahraničia pred výrobkom vypestovaným zo Slovenska.

Automaticky tým dochádza k poklesu výrobných jednotiek na Slovensku, ktoré nemajú priestor umiestniť svoje produkty na pultoch obchodných reťazcov, čo zákonite spôsobuje znižovanie zamestnanosti v potravinárskom priemysle SR.

Poľnohospodári pestujú obilniny, repku olejnú či slnečnicu. Z polí  sa postupne ale iste vytrácajú plodiny ako cesnak,mak,šošovica, zemiaky či fazuľa.

Plodiny, ktoré boli pre našu krajinu typické, a ktoré naši predkovia pestovali  po stáročia a boli od nepamäti súčasťou jedálneho lístka, musíme dovážať.

Znižujeme živočíšnu výrobu a na  ornej pôde staviame plechové búdy, kde pracujú naši ľudia za minimálnu mzdu.

Poľnohospodári tvrdia, že plodiny, ktoré sa prestali pestovať u nás, vyhnal neúprosný trh spolu s nezmyselne prísnymi zákonmi. Majú pravdu.

Kedy vytvorí vláda  na Slovensku vhodné podmienky na výrobu slovenských potravín? Za bývalého režimu tráva pri cestách bola pokosená,domácimi zvieratami boli spásané lúky ,polia boli obhospodarované.

A teraz?

Škoda reči!

Našu sebestačnosť nám závideli mnohé krajiny. Nehovorím o odborníkoch, ktorých sme mali v oblasti poľnohospodárstva. Ako je možné ,že dovážame  potraviny z krajín, od ktorých by sme si kedysi ani nenechali poradiť?

A preto plne podporujem požiadavky slovenských farmárov a stotožňujem sa s názormi vzdelaných ľudí v oblasti slovenského poľnohospodársva.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?