Keď vlastný vlastného okráda.

Autor: Libor Poruban | 19.8.2011 o 10:00 | (upravené 20.8.2011 o 16:55) Karma článku: 5,61 | Prečítané:  1086x

Čo sa nám vybaví, keď povieme slovo Somálsko? Chudobná krajina, ktorú sužuje nielen sucho, hladomor, ale aj hrubé porušovanie ľudských práv. Spojené národy vyhlásili hladomor v piatich oblastiach Somálska. Počet ľudí,ktorí sa nachádzajú v ohrození života je 3,7 milióna z celkovej populácie 7,5 milióna obyvateľov. To je viac ako polovica Slovenska.

 zdroj:ČT 24

Pre viac ako 2 milióny postihnutých ľudí je potravinová pomoc v súčasnosti nedostupná kvôli neistote. Ceny základnej plodiny obilia sa vyšplhali do rekordných výšok. V dôsledku toho je v Somálsku najväčšia miera podvyživených ľudí na svete.

Podľa štatistík jedno zo štyroch detí na juhu krajiny je akútne podvyživené.Humanitná pomoc, ktorá smeruje z Kene, sa presúva do postihnutých častí Somálska, kde sa distribuje postihnutým ľudom.

Viac ako tisícky vriec s potravinovou pomocou však mnohokrát skončí  na miestnych trhoviskách. A tak sa  pomoc  nedostane tam kde má, ale  cestou  sa stratí v rukách ozbrojených islamistov, skorumpovaných vládnych úradníkov ,lupičov a vypočítavých obchodníkov.

Vždy sa  nájde niekto, kto vie na neštastí toho druhého zarobiť. V tomto prípade vlastný okráda vlastného a je mu jedno,že jeho  ľudia hladujú a zomierajú denno denne. Je to smutné, že ukradnutá pomoc zásobuje práve tých, ktorí k tragédii v Somálsku prispievajú.

Rozsah krádeží humanitnej pomoci vyvoláva otázky  o schopnosti humanitných organizácií dostať sa k hladujúcim .Tiež vyvoláva obavy či sú humanitné organizácie a somálska vláda ochotné bojovať s korupciou, a či ukradnuté dodávky v konečnom dôsledku nepomáhajú živiť darebákov a podvodníkov.

Komu vyhovuje takýto stav? V Somálsku už dvadsať rokov chýba fungujúca vláda  a radikálni islamisti, hlásiaci sa teroristickej  sieti Al-Káida, bránia dodávkam potravín do južnej oblasti, ktorá je najviac postihnutá hladom.

Sucho a hlad trápia celú oblasť Afrického rohu.Situácia v Somálsku je ale najhoršia. Jednou z príčin je aj nestabilita. Somálsko je v podstate štát iba na papieri. Okolité štáty tiež nie sú bohaté, ale aspoň majú nejaký ten štátny aparát, ktorý sa ako tak o ľudí stará.

Toto v Somálsku chýba. Občianska vojna trvá už 25 rokov. A tak som toho názoru ,že treba obnoviť bezpečnosť a chod štátu.To si musia uvedomiť nielen štáty Európskej únie, ktoré bojujú proti somálskym pirátom, ale i krajiny Africkej únie.

A čo povedať na záver ?  Som veľmi rád, že bývam na Slovensku. Veľa ľudí  má tendenciu stále sa šťažovať ,že máme krízu, že sa tu žije zle, málo sa zarába, nemáme to či ono. Veľa vecí berieme  už ako samozrejmosť.

Nedokážeme sa radovať z maličkostí. Obchádzajú nás prírodné živly, máme čo jesť, kde bývať, máme vodu a  krásnu prírodu.

Vážme si to!

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?