Verný až do smrti.

Autor: Libor Poruban | 16.1.2012 o 22:00 | Karma článku: 7,99 | Prečítané:  1037x

K dnešnému zamysleniu ma inšpirovala otázka môjho kamaráta. Na jednej ceste pri potulkách svetom sa ma opýtal: „Vieš, ktorý je najpopulárnejší Čech sveta?“ Odpovedal som mu: „Nemám predstavu!“ Na to ukázal prstom na rozbitú sochu Jána Nepomuckého  v našom meste.

Neskôr som si uvedomil, že má pravdu. Nepoznám ani jedno miesto na svete, kde by nebola socha tohto svätého, a to od Mexika až po Európu. Takéto široké uctievanie ma fascinovalo, a začal som rozmýšľať, prečo je to tak.

Svätý Ján sa narodil v mestečku Pomuk okolo roku 1345. Bol mužom s vynikajúcim nadaním. V roku 1389 ho arcibiskup Ján z Jenštejna vymenoval za svojho generálneho vikára. Vzťahy arcibiskupa s kráľom Václavom IV. však boli v tom čase napäté kvôli nemorálnemu životu kráľa.

Ten v snahe oslabiť moc arcibiskupa chcel rozdeliť pražské arcibiskupstvo, čo mu znemožnil práve svätý Ján. Po smrti starého opáta v Kladruboch potvrdil nového, čím mu pokazil jeho plán. To, čo nasledovalo, si asi každý domyslí.

Zatknutie a mučenie, na ktorom sa osobne zúčastnil aj kráľ. Ten chcel, aby mu vyzradil mnohé tajomstvá, pretože svätý Ján bol zároveň spovedníkom jeho manželky. Do poslednej chvíle nevyzradil ani slovo, a tak ho nakoniec 20. 5. 1393 polomŕtveho hodili na Karlovom moste do Vltavy.

Svätý Ján Nepomucký nám má určite čo povedať aj dnes a zaslúžene sa stal patrónom kňazov, spovedníkov a mnohých iných. Jeden pán povedal, že „slovo robí chlapa“. Bohužiaľ, v našej realite to vyzerá inak. Slovo ani sľub už akoby nič neznamenali. Dokonca ani podpísaná zmluva už nie je zárukou, že sa domôžeme svojich práv.

Vidíme to v novinách, televízii a, bohužiaľ, ale aj v zamestnaní. Príčin tohto stavu je veľa. Je to sebectvo, pýcha, arogancia či povýšenosť? A ako je to s nami? Ako vnímame samých seba? Odpovedať si na to musí každý z nás.

Milí čitatelia , zo srdca vám prajem, aby ste sa na svet, jeho hodnoty, ale aj na seba, dokázali pozrieť pravdivým pohľadom. Nech je nám príkladom statočnosť svätého Jána a nech na jeho príhovor dokážeme verne plniť poslanie, ktoré tu máme až do konca.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?